05.04.2022
Встановлено кримінальну відповідальність за незаконне використання гуманітарної допомоги

З метою протидії нецільовому використанню гуманітарної допомоги під час дії воєнного стану, зокрема використання гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку та/або отримання інших благ 24 березня 2022 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за незаконне використання гуманітарної допомоги» № 2155-IX.

Цим Законом доповнено Кримінальний кодекс України новою статтею 201-2.


Так, стаття 201-2 Кодексу встановлює кримінальну відповідальність  за незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги.
Зокрема, продаж товарів (предметів) гуманітарної допомоги або використання благодійних пожертв, безоплатної допомоги або укладання інших правочинів щодо розпорядження таким майном, з метою отримання прибутку, вчинені у значному розмірі, - караються штрафом від двох до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до чотирьох років.


У випадку, якщо такі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням службового становища, або у великому розмірі, - караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
При цьому, вчинення таких дій організованою групою або в особливо великому розмірі, або під час надзвичайного або воєнного стану, - караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.


Окрім того, у примітці до статті визначено, що під гуманітарною допомогою, благодійними пожертвами та безоплатною допомогою слід розуміти поняття, визначені Законом України "Про гуманітарну допомогу" та Законом України "Про благодійну діяльність та благодійні організації".


А також, у значному розмірі слід розуміти, якщо загальна вартість такої гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги у триста п’ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян; у великому розмірі - якщо загальна вартість товарів, безоплатної допомоги або грошової допомоги у тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян; у особливо великому розмірі - якщо загальна вартість товарів, безоплатної допомоги або грошової допомоги у три тисячі і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян".
Закон набрав чинності з 03 квітня 2022 року – з дня його опублікування в газеті «Голос України» № 74 від 02.04.2022 України.


Відділ організаційного та правового забезпечення Чернівецької обласної прокуратури  

кількість переглядів: 49